יום רביעי, 4 בספטמבר 2013

איך לקנות רכב

רכישת רכב חדש או יד שנייה מלווה במערכת שיקולים שלמה. זו היא הוצאה משמעותית, אשר תקבע במידה רבה את איכות החיים של הנהג ומשפחתו. משפחה ישראלית ממוצעת מחליפה רכב אחת לשלוש שנים, בעוד במדינות מערביות אחרות בעולם ניתן למצוא אפילו אחוזי תחלופה גבוהים יותר.

על מנת לקנות רכב וליהנות ממנו כדאי לקחת בחשבון מספר נקודות מפתח הדורשות התייחסות מיוחדת.

בדיקות דגם, יצרן ורכב ספציפי

 

הדבר הראשון שכדאי לבדוק לפני קנייה של רכב הוא הנתונים היבשים המוצגים על ידי היצרן. זו בדיקה רלוונטית ברכבים חדשים וישנים כאחד. המפרט הטכני של דגם הרכב יקבע את אופי הנהיגה והביצועים, את צריכת הדלק, את סוג התחזוקה, את עלות הטיפולים ועוד. ככל שהמפרט הטכני עשיר ומתקדם יותר, כך יעלה מחיר הרכב. 

כדאי לקנות רכב בהתאם לתקציב המוגדר מראש, ולא להתפתות להוצאות נוספות. במידה ומדובר על רכב משפחתי, המפרט הטכני הבסיסי יכול להספיק בשנים הראשונות. לאחר מכן ניתן לשדרג את הרכב, ואפילו ליהנות ממבצעים על רכבים חדשים.
כיצד לקנות רכב

הדבר השני שכדאי לבדוק מתייחס אל הרכב הספציפי עצמו העומד למכירה. כל עוד מדובר על רכב יד שנייה או רכבים ישנים יותר, כדאי מאוד לבצע בדיקה במוסך מורשה. מכון בדיקה מבצע סוג של "מבחן רישוי" עבור הרכב ומתמקד בנושאים הבאים:

- גלגלים וצמיגים
- מערכת חשמל
- מערכת הנעה
- בלמים
- נזילות
- פלסטיקה
- צבע
- דיאגנוסטיקה כללית

מכון הבדיקה אינו מחייב את בעל הרכב לבצע תיקונים, אלא מעניק דוח מפורט. בעזרת הדוח הזה ניתן לקבל מושג אובייקטיבי וחיוני על מצבו של הרכב. לאחר מכן קל יותר לנהל משא ומתן על המחיר, למנוע הפתעות לא נעימות ולחסוך הוצאות. מכון הבדיקה אינו מחויב לאף צד אך כדאי לבחור במוסך מיומן ומקצועי.

התרשמות אישית מבעל הרכב

 

בקנייה של רכב חדש אין משמעות למימד האישי, משום שהרכישה מתבצעת דרך משווקים או יבואנים רשמיים. לעומת זאת, בקנייה של רכב יד שנייה כדאי לפגוש את המוכר לפני שחותמים על העסקה. למרות שלאחר הרכישה של הרכב לא צפויה דינאמיקה בין המוכר לקונה, עדיין חשוב לוודא כי מדובר על אדם אמין. תאמו פגישה עם המוכר לצד הרכב, צאו איתו לנסיעת מבחן, ובררו לגבי אופי השימוש ברכב. 

ודאו כי הפרטים שנמסרו לכם בטלפון או במודעה אכן תואמים למה שקיים בשטח. השוו בין התמונות על מנת לזהות חוסר אמינות. אל תקלו ראש בתירוצים לגבי הסתרת מידע, משום שמה שנראה בהתחלה בתור פריט לא חשוב עשוי להתגלות כנושא אקוטי.

לסיכום, יש דברים שאסור לוותר עליהם כאשר קונים רכב: בדיקת המפרט הטכני של הדגם והיצרן, בדיקה של הרכב במכון מורשה, והיכרות אישית עם המוכר. במידה ותבצעו את השלבים הללו תוכלו לצמצם בצורה משמעותית את הסיכון של רכישה לא מוצלחת. 

בהצלחה,

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה